Sobota 30 maja 2020

Przegląd Kulturalny

Klub Książkowy #3

A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Kiedy: 15 kwietnia, godz. 18:00

Gdzie: Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

Wspólnie z Kurzojady.pl zapraszamy na trzecie spotkanie Klubu Książkowego w Czytelni. Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel, a na „tapetę” weźmie książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi” (Wydawnictwo Poznańskie) autorstwa Aleksandry Zbroja oraz Agnieszki Pajączkowskiej. Zapraszamy!

źródło: organizator

 

„Kłamstewka” – w Teatrze Kwadrat

Kiedy:16 kwietnia 2019 (wtorek) g. 19:00

Gdzie:Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Cena:50 zł – 110 zł

Strona www: teatrkwadrat.pl

Dowcipne dialogi jak w filmach Woody’ego Allena to niewątpliwie mocna strona „Kłamstewek”. Autor komedii Joe DiPietro jest błyskotliwym obserwatorem relacji międzyludzkich, a w jego sztukach przejrzeć się możemy jak w zwierciadle. Do tego w Kwadracie obsada wprost wymarzona.

Przedstawienie jest debiutem reżyserskim aktora Pawła Wawrzeckiego, artysty o najdłuższym stażu pracy w Teatrze Kwadrat. Jego wieloletnie doświadczenie komediowe zaowocowało prawdziwie kunsztownym i przezabawnym spektaklem…

źródło: organizator

 

Wybieram Zielony #3. 

Mama na Roślinach

Kiedy: 17 kwietnia, godz. 11:00

Gdzie: Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

„Mama na roślinach” (Wydawnictwo Buchmann) to książka która obala wiele mitów narosłych wokół weganizmu i przekonuje, że zbilansowana roślinna dieta jest bezpieczna na każdym etapie życia – także podczas ciąży i karmienia piersią. Zapraszamy na spotkanie z Asją Michnicką autorką przewodnika po wegańskim macierzyństwie – od dnia, kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, do pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka. 

źródło: organizator

 

„Fantazja” – w TR Warszawa

Kiedy: 17 kwietnia 2019 (środa) g. 19:00

Gdzie: Teatr TR Warszawa, ul Marszałkowska 8

Bilety: 30 zł – 70 zł

Strona www: trwarszawa.pl/spektakle/fantazja/

Pracując nad spektaklem skupiliśmy się na tej specyficznej aktywności wyobraźni, która pozwala zrozumieć co czują inni ludzie, poczuć się z nimi połączonymi i w sposób nieoceniający widzieć ich w różnych sytuacjach/ widzieć ich punkt widzenia.

Można powiedzieć że w sali teatralnej zorganizowaliśmy spotkanie pewnej liczby osób, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały, lub spotkałyby się i nie zauważyły tego.

Trudno powiedzieć o nich, że są to teatralne postaci lub że są to osoby fikcyjne. Osoby te pojawiają się na zetknięciu wyobraźni widzów i aktorów, oddziałują na siebie, towarzyszą sobie i znikają. W spektaklu obserwujemy także mechanizm przyjmowania na siebie roli przez aktorów.


Mamy nadzieję, że w tym spotkaniu powstaje pewne poczucie bliskości i radości i że mechanizm bezinteresownego zauważania innych, i współodczuwania z nimi, może zostać przez widza „wyniesiony” z teatru.

źródło: organizator

 

Zacznij kochać design #4 

Warsztaty kolekcjonowania z Beatą Bochińską

Kiedy: 18 kwietnia, godz. 18:00

Gdzie: Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że porcelanowe serwisy, barwne szkła, drukowane tkaniny czy wygodne lekkie meble o smukłych, patyczakowatych nogach, które ciągle jeszcze możemy znaleźć w domach naszych rodziców lub dziadków, są dzisiaj obiektami kolekcjonerskimi. Beata Bochińska, historyk sztuki i autorka poradnika dla kolekcjonerów „Zacznij kochać dizajn” (Wydawnictwo Marginesy) na spotkaniu o charakterze warsztatu przekaże miłośnikom vintage designu jak zbudować niekoniecznie dużą, ale cenną kolekcję, gdzie szukać wiarygodnej wiedzy na temat dobrego wzornictwa i jak unikać typowych wpadek czyhających na początkujących kolekcjonerów. Spotkanie zostanie zilustrowane prezentacją niepublikowanych, najbardziej ciekawych i charakterystycznych obiektów wyprodukowanych i zaprojektowanych w polskich fabrykach w okresie PRL-u, a pochodzących z kolekcji autorki.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy przez Goingapp.pl.

źródło: organizator

Ateez – koncert w Palladium

Kiedy: 19 kwietnia 2019 (piątek) g. 19:00

Gdzie: Palladium, ul. Złota 9

Bilety: 175 zł – 520 zł

Strona www: palladium.pl/events/lukasz-lotek-lodkowski-1800/

Wschodzący południowokoreański boyband Ateez przyjeżdża do Warszawy, by 19 kwietnia w Palladium spotkać się ze swoimi fanami w ramach trasy Ateez – The Expedition Tour. Wzrastająca na popularności 8-osobowa grupa z KQ entertainment już teraz jest jednym z głównych przedstawicieli nowej generacji K-popu z ich dopracowanymi występami i warsztatem produkcyjnym. Będzie to pierwsza trasa Ateez w Europie, która jest wynikiem ogromnego zapotrzebowania fanów na MyMusicTaste, globalnym serwisie internetowym, który umożliwia fanom zapraszanie swoich ulubionych artystów do swojego miasta.

źródło: Palladium

Lalki: teatr, film, polityka – W Galerii Zachęta

Kiedy: 19.03 – 23.06.2019

Gdzie: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

kuratorka: Joanna Kordjak
współpraca merytoryczna: Kamil Kopania
współpraca: Julia Leopold
artyści: Jan Berdyszak, Ali Bunsch, Jan Dorman, Stanisław Fijałkowski, Zofia Gutkowska-Nowosielska, Maria Jarema, Wiesław Jurkowski, Tadeusz Kantor, Adam Kilian, Jerzy Kolecki, Jerzy Kotowski, Jerzy Krawczyk, Lech Kunka, Jadwiga Maziarska, Kazimierz Mikulski, Witold Miller, Lidia Minticz, Helena Naksianowicz, Jerzy Nowosielski, Andrzej Pawłowski, Janina Petry-Przybylska, Piotr Sawicki, Leokadia Serafinowicz, Jerzy Skarżyński, Zofia Stanisławska-Howurkowa, Maciej Szańkowski, Marian Stańczak, Franciszka Themerson, Ewa Totwen, Olga Totwen, Zenon Wasilewski, Henryk Wiciński, Jerzy Zaruba, Jerzy Zitzman
artyści współpracujący: Roman Dziadkiewicz i Wojciech Ratajczak, Paulina Ołowska i Elżbieta Jeznach, Daniel Rumiancew, Łukasz Rusznica i Krystian Lipiec
architektura wystawy: Maciej Siuda Pracownia (Billy Morgan, Patrycja Dyląg, Jan Szeliga, Maciej Siuda)
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro
organizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
partner: Akademia Teatralna im A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku – Wydział Sztuki Lalkarskiej

Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim — lalka teatralna — budzi fascynacje. Ale spotkanie z nią, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wywołuje w nas również niepokój i uświadamia, że ludzka wyższość nad światem materialnym nie jest niczym pewnym…

Jej ogromny potencjał jako narzędzia artystycznej ekspresji odkryli twórcy awangardowi na początku XX wieku. Teatr lalkowy – przez długi czas uważany za gatunek niższy, bliższy teatrowi ulicznemu czy cyrkowi, spychany na margines, traktowany niezbyt poważnie i łączony w pierwszej kolejności z rozrywką dla dzieci – pozwalał na przekraczanie sztywnych podziałów na kulturę popularną i elitarną. Z jednej strony otwierał nową, niezwykle atrakcyjną przestrzeń dla eksperymentów formalnych, z drugiej służył też jako narzędzie zaangażowania społeczno-politycznego.

Uwzględniając te dwa kluczowe aspekty, wystawa w Zachęcie sytuuje teatr lalkowy w obszarze historii sztuki oraz w szerszym kontekście przemian artystycznych i polityczno-społecznych zachodzących w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku. Na większą skalę można było wówczas obserwować zjawisko przenikania się sztuki i teatru lalkowego, a także odkrywania własnej tożsamości przez tę dziedzinę. Teatr lalkowy porzucił naśladowanie „teatru żywego”, a jego twórcy zaczęli odsłaniać kulisy animacji i demonstrować dotychczas skrywany proces tworzenia. Realizowane w powojennej Polsce spektakle lalkowe (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych widzów) stanowiły interdyscyplinarne przedsięwzięcia, w których udział brali wybitni malarze, rzeźbiarze i kompozytorzy, a o ich wyjątkowości decydowało połączenie eksperymentalnej plastyki i muzyki z awangardowymi koncepcjami pedagogicznymi.

Spojrzenie na teatr lalkowy jako przestrzeń wizualnego eksperymentu daje szansę na uwzględnienie w historii sztuki artystów, którzy całą swoją zawodową aktywność poświęcili tej dziedzinie (jak Leokadia Serafinowicz czy Jerzy Kolecki). Z kolei przypomnienie mało znanych epizodów współpracy z teatrem lalkowym kilku czołowych postaci polskiej sceny artystycznej lat powojennych (jak Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Jadwiga Maziarska, Jan Berdyszak czy Andrzej Pawłowski) pozwala zobaczyć w innym świetle różne wątki czy nawet całokształt ich działalności. Wystawa uwzględnia także poszukiwania dotyczące pokrewnej, równie prężnie rozwijającej się filmowej animacji lalkowej.

Prezentacja wybranych realizacji, twórców i środowisk została zbudowana wokół takich zagadnień jak antropologia ciała, pedagogika, a wreszcie polityka. Twórcy wystawy poszerzają refleksję nad znaczeniami i funkcjami lalek, stawiając pytanie o ich polityczny wymiar. Przywołują różne strategie ich użycia — od propagandowego wykorzystania repertuaru po karykaturalne i poniżające przedstawienia wrogów politycznych — pokazując również ich niebezpieczny potencjał.

Wystawie towarzyszy książka pod redakcją Joanny Kordjak i Kamila Kopani, a także program edukacyjny — cykl warsztatów i wykładów poświęconych zarówno praktycznym aspektom warsztatu aktorskiego, jak i szerszej refleksji teoretycznej, pozwalającej spojrzeć na lalkę jako obiekt kulturowy. Zastanowimy się nad kwestiami autonomii lalki, sposobami interakcji między lalką a towarzyszącym jej na scenie aktorem, a także nad relacjami władzy, w które lalka była wikłana jako obiekt politycznej metafory.

UWZGLĘDNIAJĄC KOMFORT ZWIEDZANIA I Z UWAGI NA DUŻĄ LICZBĘ DELIKATNYCH OBIEKTÓW W SALACH, UPRZEDZAMY O KONIECZNOŚCI OGRANICZENIA WSTĘPU NA WYSTAWĘ (DO 50 OSÓB).

Leokadia Serafinowicz, kukła Izaaka Belwedońskiego do spektaklu Łaźnia, 1967, Teatr Animacji w Poznaniu, fot. Łukasz Rusznica, Krystian Lipiec

„Światy równoległe” – w Teatrze Małego Widza

Kiedy:20 kwietnia 2019 (sobota) g. 12:00

Gdzie:Teatr Małego Widza, ul. Jezuicka 4 (piwnice SCEK, wejście od ul. Brzozowej)

Bilety:45 zł

Strona www: teatrmalegowidza.pl

W świecie dzieci nic nie jest oczywiste, żaden przedmiot nie ma jednej, z góry określonej i niezmiennej funkcji. Czas nie istnieje, nie ma żadnego znaczenia. Nikt nie liczy jego upływu. Często istota rzeczy jest dziełem przypadku, ale nierzadko ma też swoją perfekcyjną logikę – czasem, po prostu nam, dorosłym niedostępną. Wszystko jest względne. Wszystko jest płynne. Wszystko się może zdarzyć, bo dzieci eksplorują, badają i eksperymentują, rozkładają przedmioty na części pierwsze, tak jakby chciały rozsypać je na atomy. Konstruują i dekonstruują. Układają, żeby za chwilę zburzyć. Tak jakby codziennie, co godzinę, co chwilę, tworzyły rzeczywistość alternatywną, tylko że to nie fizyka kwantowa – to zwykła codzienność, której z zachwytem i ciekawością przyglądają się dzieci. Rzecz w tym, że ci mali – wielcy odkrywcy budują całe światy – ale nie światy abstrakcyjne, tylko równoległe, które biegną tu i teraz. 

Spektakl z muzyką graną na żywo.

Pomysł i reżyseria: Agnieszka Czekierda
Występują: Arkadiusz Wrzesień i Jacek Szabrański
Opracowanie muzyczne: Jacek Szabrański
Światło i multimedia: Michał Foltak
Czas trwania spektaklu: ok. 30 min + 15 min zabawy
Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 1 – 5 lat

źródło: organizator

Wycieczka po Warszawie „Warszawska przygoda”

Kiedy: 21 kwietnia 2019 (niedziela) g. 10:00 (Czas trwania: ok 4 godzin)

Gdzie: Hard Rock Cafe, Złote Tarasy, ul. Złota 59 (Miejsce zbiórki: pod gitarą przy Hard Rock Cafe. Powyżej 2 osób w grupie: możliwy odbiór z hotelu)

Bilety: 169 zł

Strona www: adventurewarsaw.pl/wycieczki/wycieczki-codzienne/

Daj się ponieść w szaloną podróż w czasie prawdziwą kultową Nyską 522!

Odkryjemy nieznane zaułki przedwojennej Warszawy, relikty PRL oraz lokalny klimat Pragi. Od kamienic ze śladami po kulach i kapliczek ukrytych w podwórkach, przez nową twarz miasta socjalistycznego, aż po współczesne odsłony stolicy. Dzięki tej wyprawie zrozumiesz jakim miastem jest dzisiejsza Warszawa.
Do tego zatrzymamy się w najlepszym barze mlecznym na typowo polski lunch a na koniec odwiedzimy Muzeum Czar PRL, by zrozumieć realia życia minionej epoki.
Poznaj zupełnie nowe spojrzenie na Warszawę!


Język: wyłącznie w języku angielskim.

Program wycieczki:
Odbiór z miejsca zbiórki / hotelu zabytkową Nyską 522
Plac Grzybowski, wstęp o Warszawie
Pałac Kultury i Nauki kontra Warszawski Manhattan
Paryż Północy czyli ulice przedwojennej Warszawy
Nowy Socrealistyczny Świat na Placu Konstytucji
Centrum pełne kontrastów
Lokalny klimat Pragi
Tradycyjny polski lunch w barze mlecznym
Powrót do przeszłości w Muzeum Czar PRL
Odstawienie na miejsce zbiórki / do hotelu

Źródło: organizator

15/04/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry