Poniedziałek 22 lipca 2019

Jak dbać o oczy? Trzy zasady, o których nie zawsze pamiętamy

 

W trosce o zdrowe oczy jedni łykają omegę, inni wykonują ćwiczenia mięśni oka, a jeszcze inni dbają o prawidłowe nawilżenie mieszkania. Praktyk jednym słowem jest wiele. W czasach gdy pędzimy za kolejnymi trendami i badaniami, okazuje się, że często nie pamiętamy o podstawowych zasadach, które mogą być profilaktyką same w sobie. Dziś zapytaliśmy ekspertów Vision Express o TOP trzy najważniejsze zasady dbania o oczy, które wcale dla Polaków nie są tak oczywiste.

 

  1. Regularna kontrola u okulisty – raz na rok
  • 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty, a co szósty Polak nie był nigdy. Regularne, profesjonalne badanie pozwala nie tylko wykryć i skorygować ewentualne wady wzroku oraz dobrać korekcję (okulary lub soczewki kontaktowe), ale także zdiagnozować na wczesnym etapie choroby poważne narządu wzroku, jak jaskra, choroby siatkówki (w tym AMD i retinopatie), a także zaćma.

 

  1. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB
  • 83% Polaków przyznaje, że zdarza się im używać nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Używając przyciemnianych szkieł bez dobrej jakości filtrów oczy są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania UVA i UVB niż w przypadku braku okularów przeciwsłonecznych.

 

  • 56% Polaków przy zakupie okularów przeciwsłonecznych kieruje się kształtem, kolorem czy wielkością, nie zwracając uwagi na jakość filtrów, lekceważąc ochronę przed promieniowaniem UV.

 

  • Jedynie 9% Polaków w ostatnim roku kupiło „bezpieczne” okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym. Okulary przeciwsłoneczne z bazarów czy supermarketów zwykle nie posiadają skutecznego filtra UV400– czyli przynoszą więcej szkody niż pożytku.

 

  1. Troska o dobry wzrok dzieci
  • 50% polskich dzieci ma wady wzroku – najczęściej jest to astygmatyzm, zez oraz krótkowzroczność. Dzieci nie wiedzą jak powinny widzieć prawidłowo i nie zgłaszają problemu, dlatego trzeba regularnie badać ich wzrok. Nieskorygowane wady wzroku u dzieci mogą być przyczyną kłopotów w nauce i nieprawidłowego rozwoju fizycznego. Mogą ponadto negatywnie wpłynąć na rozwoj emocjonalny, obniżyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.

 

Wszystkie dane pochodzą z badań na reprezentatywnych próbach, zrealizowanych na zlecenie Vision Express – firmy medycznej, która od 25 lat dba zdrowie oczu Polaków. 

 

28/03/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry