Marszałkowska 104/122, 00-017 Warszawa

wed: 10:00 - 21:00; next sunday (28.04): trading day

Polski

PRZEGLĄD KULTURALNY 20.01.-27.01.

News date: 20 January 2020

TEATROTEKA WFDIF: FALOWIEC

Kiedy: 22 stycznia, godz. 18:30

Gdzie: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

Wstęp: Wolny

Tytułowy falowiec to jeden z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych. Wybudowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.
Jest rok 1975, Gdańsk. Główny inżynier i projektant falowca spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Któregoś dnia wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach stworzonego przez siebie mieszkaniowego labiryntu. Ze zdumieniem odkrywa, że „zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas”. Zwiedzanie budynku jest podróżą przez zachodzące w Polsce przemiany lat 70. i 80. Sztuka otrzymała wyróżnienie w konkursie na utwór dramatyczny dla Teatroteki, organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i WFDiF.

Teatroteka WFDIF to cykl ekranizacji polskiej współczesnej dramaturgii produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Od 2015 roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z WFDiF organizuje regularne pokazy najnowszych produkcji Teatroteki. Prezentacjom towarzyszą spotkania z twórcami.

IMPREZA: I SHOWED THIS MUSIC TO MY CAT. NOW HE IS A TIGER

Kiedy: 23 stycznia, godz. 20:00

Gdzie: W Orbicie Słońca, ul. Marszałkowska 45/49

Wstęp: Wolny

Marzy Ci się imprezka w luźnej atmosferze, która otworzy Ci weekend już w czwartek? Do tego lubisz pobujać się do dobrych oldschoolowych kawałków z pogranicza elektroniki i rapu?
Najlepiej z ciekawymi ludźmi, którzy tworzą inspirujący klimat?
Dodatkowo cenisz sobie młodych twórców, z którymi chętnie powymieniasz się zajawkami?

Wpadaj na: I showed this music to my cat. Now he is a TIGER!
Podczas tej edycji imprezy będziecie mogli obejrzeć i zakupić buddyjskie male i wisiory z kamieni naturalnych stworzone z miłością od Uziemieni 💎💎💎

A wszystko to by Praktyczna Pani aka Practical Lady:
Finalistka Mistrzostw Świata Redbull Music 3style. Pierwsza kobieta, z tytułem mistrza Polski. Producentka muzyczna i autorka teksów, promotorka imprez. Kolekcjonerka gramofonów i mixerów. Miłośniczka lat 80tych i 90tych, szczególnie rnb, rapu i soulu. Jej muzyczne wpływy można określić jako romans klasyki z nieoczywistą elektroniką. Oryginalność i umiejętność wzbudzania emocji łączy z wysokim poziomem technicznym.

SLAM MIGRANCKI

Kiedy: 24 stycznia, godz. 20:00

Gdzie: Stół Powszechny, ul. Zamoyskiego 20

Wstęp: Wolny

Zapraszamy na jedenasty slam w Stole Powszechnym, tym razem na tematy migranckie, uchodźcze, bezgraniczne.

Piszcie i przynoście teksty już napisane, które burzą mury, roztrzaskują płoty, uwalniają pochody i spacery ludzkie między krajami, krainami, kontynentami.

Przychodźcie z walecznym słowem w głowie lub na kartce, z wierszami, z prozą, z najróżniejszymi tekstami przeciwko dyskryminującym praktykom państw, kolejkom w Urzędzie ds. Cudzoziemców, straży granicznej.

Czeprcie ze swoich doświadczeń migranckich, wyjazdów na Erasmusa, miesiąca w Krakowie, życia w Japonii.

ZAPISY DLA OSÓB CHCĄCYCH WYSTĄPIĆ: gromadka@riseup.net

ZASADY: Każda z osób występujących ma do dyspozycji 3 minuty. Teksty wykorzystane w slamie muszą być oryginalnymi utworami osoby występującej. W półfinale osoby mają 3,5 minuty, a w finale – 4 minuty. Dlatego najlepiej przygotować sobie trzy teksty! Występujemy BEZ REKWIZYTÓW.

TEKSTY NA SLAM MOGĄ BYĆ W DOWOLNYM JĘZYKU. GWARANTUJEMY TŁUMACZENIE NA POLSKI TEKSTÓW PRZESŁANYCH DO TRZECH DNI PRZED SLAMEM. TŁUMACZYMY Z ROSYJKIEGO, UKRAIŃSKIEGO, ANGIELSKIEGO, RUMUŃSKIEGO, FRANCUSKIEGO I JAPOŃSKIEGO.

KONCERT: WILKI – NIEBIESKA TRASA – WARSZAWA

Kiedy: 25 stycznia, godz. 20:00

Gdzie: Progresja, ul. Fort Wola 22

Wstęp: Bilety w cenie 100 zł

Zespół Wilki wraca do korzeni! Zapraszamy na Niebieską Trasę, na której usłyszymy wszystkie utwory z pierwszej, debiutanckiej płyty zespołu!

Już w styczniu w warszawskiej Progresji czeka na was piękna i sentymentalna podróż do początku lat 90-tych. Zespół postanowił przypomnieć swoim słuchaczom nagrania z kultowej płyty „Wilki”, która odcisnęła trwałe piętno na polskiej muzyce rockowej i okazała się bestsellerem, sprzedając ponad 220 tysięcy egzemplarzy. Grupa podczas warszawskiego koncertu zagra wszystkie utwory z pierwszej płyty, w tym takie perełki jak „Son of The Blue Sky”, „Aborygen”, „Beniamin” czy „Eli Lama Sabachtani”. W drugiej części koncertu usłyszymy również kilka najważniejszych utworów z późniejszych etapów działalności zespołu. Dołącz do Niebieskiej Trasy i weź udział w muzycznej uczcie zaprawionej najpiękniejszymi balladami polskiego rocka. Do zobaczenia na szlaku!

Był rok 1992 i wszyscy w Polsce śpiewali piosenki z debiutanckiej płyty WILKI: „Son of The Blue Sky”, „Aborygen” lub „Eli Lama Sabachtani”. Album natychmiast okazał się bestsellerem i osiągnął status Platinum, a wideoclip „Son Of The Blue Sky” jako jeden z pierwszych polskich utworów znalazł się na antenie światowego MTV, był również najczęściej wybieranym przebojem roku przez różne rozgłośnie radiowe i czasopisma muzyczne. Odnosząc ogromny sukces, zespół wyruszył w trasę koncertową, która trwała prawie trzy lata bez przerwy. Tak intensywny rockandrollowy tryb życia i zmęczenie spowodowane ostrym tempem, jakie narzucili sobie muzycy, wpłynęło na decyzję o zawieszeniu działalności zespołu, która trwała kilka lat.

W 2002 roku zespół powrócił z nowym albumem „4”, sprzedanym w 100 000 egzemplarzy i osiągnął kolejny sukces. Piosenki takie jak „Baska” czy „Urke” zdobyły szczyty list przebojów. Kolejne dwa albumy studyjne wydane przez zespół osiągnęły status Gold i obfitowały w liczne hity, jak „Bohema”, „Love Story”, „Słońce pokonał cień”, „Here I am”,czy „Na zawsze i na wieczność”. W 2009 roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w występie MTV Unplugged, kultowej serii koncertów znanych na całym świecie. Było to wydarzenie kameralne i bardzo nastrojowe, odbyło się w gronie najwierniejszych fanów i przyjaciół. Koncert został przekształcony w album na żywo, skutkiem czego zespół zdobył kolejną złotą płytę.

W 2016 WILKI wydały swój ósmy album – „Przez dziewczyny”, promowany przez piosenkę o tym samym tytule. To najbardziej wesoły i rock’n’rollowy album w ich dyskografii. Pod względem klimatu album zbliża się do największych przebojów z płyty „4”. Niezaprzeczalny wpływ na twórczość albumu miało dołączenie do grupy nowego członka: syna frontmana, Beniamina Gawlińskiego, który gra na gitarze akustycznej oraz klawiszach.

W 2017 roku WILKI świętowały 25-lecie wydania swojego debiutanckiego albumu, a 11 maja, dokładnie 26 lat po debiucie, ukazał się podwójny album „26/26”. Zawiera 25 największych przebojów i jedną nową piosenkę „Na krawędzi życia”, która promowała album.

W ubiegłym roku zespół udał się w akustyczną trasę po największych miastach w Polsce, której towarzyszyła Symfonia Gdańskiej Orkiestry. Występami w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie WILKI zabrały swoich fanów w atmosferyczną podróż, która zawsze kończyła się żwawymi bisami i owacjami na stojąco. W maju stado wilków powitało nowego basistę, Emanuela Gawlińskiego.

SPOTKANIE: BOURBONY: DEGUSTACJA AMERYKAŃSKICH WHISKEY // EXCLUSIVE

Kiedy: 26 stycznia, godz. 19:30

Gdzie: Worek Kości, ul. Bagatela 10

Wstęp: Bilety w cenie 99 zł. W lokalu obowiązują wyłącznie miejsca siedzące. Ilość miejsc ograniczona do 30.

Proponujemy Państwu prywatną, ekskluzywną wizytę w klimatycznym Worku Kości – zapraszamy na degustację amerykańskich bourbonów w kameralnym gronie.
Podczas degustacji wprowadzimy Państwa krok po kroku w świat wyśmienitych trunków, ich historii, niepowtarzalnych smaków i aromatów:
Maker’s Mark – od pokoleń wytwarzany według tradycyjnych metod produkcyjnych słynnej rodziny Samuels (stworzony w latach 50-tych XX-go wieku przez Billa Samuelsa). W recepturze obok kukurydzy i słodu jęczmiennego użyta została pszenica zamiast żyta, nadająca całości zdecydowanie łagodniejszego charakteru.

Knob Creek Rye – debiutował w 1992 roku, bourbon wykonany z mieszanki najwyższej jakości żyta. Charakteryzuje się złoto-bursztynowym kolorem, z bogatą gamą aromatów.

Basil Hayden’s – jego historia sięga 1796 roku, kiedy Master Distiller Basil Hayden złamał zasady produkcji bourbona i do zacieru oprócz kukurydzy dosypał sporą ilość żyta. Whiskey do dzisiaj produkowana jest w ten sposób i posiada najbardziej „żytni” aromat z wszystkich bourbonów.

Booker’s – bourbon niefiltrowany, butelkowany prosto z beczki. Należy do wyjątkowej kolekcji „Small Batch” stworzonej przez wnuka Jima Beama, Bookera Noe. Whiskey destylowana jest w Gorzelni Jima Beama w Clermont w stanie Kentucky. Nazwa tej whiskey poświęcona jest Bookerowi, który stworzył ją w 1992 roku, jako prezent świąteczny dla przyjaciół. Whiskey cieszyła się zainteresowaniem, więc Booker postanowił wprowadzić ją do stałej sprzedaży. Komponowana jest z destylatów starzonych około 7 lat, w nowych dębowych beczkach, w centralnych miejscach magazynu, gdzie warunki do leżakowania są najlepsze. Booker’s to najmocniejszy bourbon z kolekcji.

Państwa przewodnikiem będzie koneser i znawca, Janusz Trendewicz*, który w zajmujący sposób, dowodząc ogromnej wiedzy, opowie o historii, ciekawostkach, czytelnych różnicach i niuansach wspaniałych alkoholi.
Zapraszamy – ilość miejsc ograniczona do maksimum 30 osób, tak by rozmowa o Burbonach i ich degustacja przebiegała swobodnie w kameralnym gronie.

*JanuSz Trendewicz – whisky brand ambassador Stock Polska.