Wtorek 19 listopada 2019

Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum – Weekend Teatru 25–28 lipca

CZWARTEK 25.07

Już w najbliższy czwartek startujemy z kolejnym wydarzeniem w samym sercu miasta. Tym razem, w ramach cyklu wydarzeń Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum, zapraszamy was na Weekend Teatru.

Pszczoły w wielkim mieście, czyli miód z dachu. Spotkanie z Pszczelarium

Kiedy: 25.07 (czwartek), godz. 17:00

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu Zodiak Warszawski Pawilon Architektury)

Wstęp: wolny

Hodują pszczoły na dachach wieżowców udowadniając, że wzorem zachodnich miast, polskie metropolie mogą być także pszczołoprzyjazne. Przekonują także, że miejski miód jest tak samo pyszny i zdrowy, jak ten z pasiek położonych pośród pól czy lasów. 

Pszczelarium to rodzinna firma założona w 2013 r. przez Agnieszkę Skórską i Kamila Baja. Ich głównym celem jest pomaganie pszczołom. A nie ma lepszego sposobu niż danie im nowego domu i nowego miejsca do życia – także w mieście. Po prawie 20 latach hobbystycznego pszczelarzenia w pasiece rodziców k/Garwolina Kamil Baj postanowił spróbować sprowadzić pszczoły do Warszawy. Okazało się jednak, że w mieście pszczół hodować nie wolno. Nie poddał się jednak i dzięki pomocy przychylnego pomysłowi radnego udało się doprowadzić do zmiany przepisów. Dzisiaj Pszczelarium opiekuje się 200 ulami w sześciu polskich miastach. Jego twórcy chętnie też dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas spotkania w Pasażu porozmawiamy o tym, czy pszczołom w mieście jest dobrze, co możemy zrobić, by żyło im się lepiej. Będzie też okazja, by spróbować miodu prosto z miejskiego ula. 

Zwierzenia bezrobotnego aktora” – monodram

Kiedy: 25.07 (czwartek), godz. 19:30 

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu Zodiak Warszawski Pawilon Architektury)

Wstęp: wolny

„Zwierzenia bezrobotnego aktora, czyli komedia na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego” to opowieść o determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Sceny z życia bezrobotnego artysty ujęte w spektaklu są na tyle uniwersalne, że można porównać je do sytuacji ludzi w innych sektorach gospodarki, a każdy młody człowiek bez pracy zobaczy w nich obraz samego siebie. Marcin Zarzeczny w formie autorskiego monologu opisuje swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy. Publiczność śledzi kolejne inicjatywy ubogiego aktora, który przy użyciu prostych środków buduje przedstawienie na oczach widzów. Zarzeczny stworzył brawurową kreację aktorską o sposobach radzenia sobie z zawodowym zniechęceniem i przezwyciężaniu trudności wrodzonym poczuciem humoru i zdrowym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Uruchamia on w widzach pozytywne myślenie, pokazując tym samym całą skalę swoich aktorskich możliwości.

PIĄTEK 26.07

2007 Macbeth
Burza

Teatr na ekranie, pokazy spektakli z Ninateki: „Burza”, „2007 Macbeth”

Kiedy: 26.07 (piątek), godz. 14:00–18:00

Gdzie: Pawilon (Pasaż Wiecha, na wysokości sklepu CCC)

Wstęp: wolny

Wielcy reżyserzy, głośne tytuły, wspaniałe kreacje aktorskie. W Pasażu Wiecha pokażemy najciekawsze spektakle z przepastnych zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Podczas Weekendu Teatru będzie można zobaczyć pięć przedstawień, w tym głośną i kontrowersyjną „Burzę” Krzysztofa Warlikowskiego, czy budzący nie mniejsze dyskusje spektakl 2007: Macbeth” Grzegorza Jarzyny.

Zamiast mądrej baśni Williama Shakespeare’a, pełnej magicznych mocy prowadzących ludzi do pojednania, w „Burzy”Krzysztofa Warlikowskiego mamy opowiedzianą w minorowym tonie rzecz o winie i przebaczeniu. To „Burza”współczesna, którą pamięta się z powodu sugestywnego świata wykreowanego przez Warlikowskiego. Z kolei w spektaklu Grzegorza Jarzyny akcja wielkiego dramatu Szekspira przeniesiona zostaje w czasy współczesne, na Bliski Wschód, a konkretnie do amerykańskiej bazy wojskowej w Iraku. Macbeth, przewodzący brawurowej i niezbyt honorowej akcji militarnej, przeprowadzonej podczas codziennej muzułmańskiej modlitwy, morduje przywódców okolicznych arabskich rebeliantów. Jego czyn, doceniony przez generała Duncana, to pierwsze z pasma brutalnych morderstw, których dopuści się ambitny wojskowy, podjudzany przez bezwzględną małżonkę i własne, rosnące w szalonym tempie aspiracje.

Ninateka to wyjątkowy serwis VOD, który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. W zbiorach znajduje się ponad 7000 wyselekcjonowanych materiałów i liczba ta codziennie rośnie. W Ninatece udostępniane są filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.

Wieczór ze Stand-Up Polska. Występują Antoni Syrek-Dąbrowski, Maciek Adamczyk i Łukasz Kowalski

Kiedy: 26.07 (piątek), godz. 18:00

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu Zodiak Warszawski Pawilon Architektury)

Wstęp: wolny

Ekipa Stand-up Polska znów wyrusza w drogę, żeby zaprezentować IX już Wielką Trasę. Tym razem komicy zajmą się problemami, które nieuchronnie zbliżają nas do tytułowego końca świata. Będzie mowa o kataklizmach, chorobach i wojnie. O największych niebezpieczeństwach grożących człowiekowi, ale też o ludzkiej rasie, będącej głównym źródłem problemów kochanej Matki Ziemi. Przedsmak tej komediowej apokalipsy zaprezentują w pasażu Wiecha. Trzech zawodników stajni Stand-up Polska wprowadzi na scenę swój najlepszy styl. Pojawią się nowe żarty, trochę starego materiału i odrobina improwizacji. Wieczorny występ uświetnią: Antoni Syrek-Dąbrowski, Maciek Adamczyk i Łukasz Kowalski. Pierwszy znany jest z głośnego programu pt. „Sierpień”, w którym rozbił na atomy swoją walkę z guzem mózgu. Drugi to wychillowany radiowiec, który wytknie wszystkie przywary wygodnego człowieka. Kowalski, choć podobny do Jezusa, nie jest miłosierny w swojej komedii i lepiej nie ryzykować spotkania z nim oko w oko w pierwszym rzędzie.

Moja premiera w streamach: Strategie wydawnicze i narzędzia promocji – szkolenie

Kiedy: 26.07 (piątek), godz. 18:30

Gdzie: Pawilon (Pasaż Wiecha, na wysokości sklepu CCC)

Wstęp: wolny

W ostatnich latach główną siłą napędzającą rynek fonograficzny na świecie, a także i w Polsce jest sprzedaż muzyki cyfrowej, na czele ze streamingiem. Jeżeli streaming to wciąż dla Ciebie teren nieznany – to zapraszamy do udziału!

Uczestnicząc w spotkaniu zgłębisz ekosystem streamingu, dowiesz się jak zaplanować skuteczną strategię wydawniczą w przestrzeni cyfrowej, a także jak korzystać z dostępnych narzędzi aby skutecznie promować muzykę online. Nie zabraknie dobrych rad i sprawdzonych wskazówek. Opowiem wam o tym Katarzyna Czechowska – szefowa działu marketingu w wytwórni i managemencie Kayax.

Koncert projektu My Name is New: Olga Wielgomas

Kiedy: 26.07 (piątek), godz. 20:00

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu Zodiak Warszawski Pawilon Architektury)

Wstęp: wolny

Młoda wokalistka, autorka tekstów. Zamiłowanie do muzyki i sztuki towarzyszy jej od dziecka. Uczęszczała do szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Przez wiele lat związana była z chórem „Artos” Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Ogniskiem Teatralnym u Machulskich. Śpiewała na deskach teatru i filharmonii, m.in. w takich sztukach jak „Krakowiaki i górale” i „Dziadek do orzechów”. Chce tworzyć własną muzykę, która będzie otwierała jej własny, mały świat. I tym światem wywoływać w ludziach emocje, poruszać i sięgać do ich wrażliwości.

Wspierają nas:

SOBOTA 27.07

Warsztat kaligrafii dla początkujących „Napisz to pięknie!”

Kiedy: 27.07 (sobota), godz. 11:00

Gdzie: Pawilon do wynajęcia

Wstęp: wolny

Chcesz się nauczyć wyróżniać pięknym podpisem? A może w najbliższym czasie planujesz wypisywać zaproszenia ślubne i winietki? Lub po prostu chciałabyś umieć ładnie pisać? Serdecznie zapraszamy na WARSZTAT Z PODSTAW KALIGRAFII. Podczas 1,5 godzinnego warsztatu spróbujemy naszych sił w kaligrafii nowoczesnej oraz poznamy jeden z najbardziej znanych stylów kaligrafii – Copperplate. Pobawimy się też chwilę w „fałszywą kaligrafię”. Ten warsztat jest fragmentem warsztatu kaligrafii dla początkujących organizowanego przez Zaradne. Zapraszamy też na inne warsztaty rękodzieła i uprawy roślin! Do zobaczenia!

Warsztat szydełkowania dla początkujących „Sercowe sprawy”

Kiedy: 27.07 (sobota), godz. 13:00

Gdzie: Pawilon do wynajęcia

Wstęp: wolny

Szydełko jest jednym z najbardziej wielozadaniowych narzędzi w rękodzielnictwie 🙂 Za jego pomocą można stworzyć zarówno ubrania, dywaniki, koce, zabawki dla dzieci oraz wiele innych rzeczy. Jeśli chcecie poznać podstawy szydełkowania i zrobić swój pierwszy brelok do kluczy lub ozdobną zawieszkę na szydełku to zapraszamy na warsztaty! Podczas 1,5 godzinnego warsztatu poznamy podstawowy ścieg szydełkowania i nauczymy się czytać proste schematy. Ten warsztat jest niewielkim fragmentem warsztatu szydełkowania dla początkujących organizowanego przez Zaradne. Zapraszamy też na inne warsztaty rękodzieła i uprawy roślin!

Warsztat makramy dla początkujących „Poplecione?”

Kiedy: 27.07 (sobota), godz. 15:00

Gdzie: Pawilon do wynajęcia

Wstęp: wolny

Makramy są jednym z najmodniejszych elementów dekoracyjnych wnętrz ostatnich lat. Świetnie się odnajdują w salonach, sypialniach, balkonach i pokojach dziecięcych. Podczas tego warsztatu poznacie podstawy robienia makram – ozdobnego wyplatania przy użyciu sznurków.  Znając technikę będziecie mogły puścić wodze fantazji i robić różnego rodzaju makramy, plecione torby i torebki oraz lampki i wiele innych! Każda z uczestniczek wyjdzie z makramą ścienną o wielkości ok. 20 cm x 20 cm. Ten warsztat jest niewielkim fragmentem warsztatu robienia makram ściennych, torebek oraz kwietników makramowych organizowanych przez Zaradne.

Posprzątane
Saksofon

Teatr na ekranie, pokazy spektakli z Ninateki: „Saksofon”, „Posprzątane”, „Wojna, moja miłość”

Kiedy: 27.07 (sobota), godz. 12:00-15:30

Gdzie: Pawilon (Pasaż Wiecha, na wysokości sklepu CCC)

Wstęp: wolny

Wielcy reżyserzy, głośne tytuły, wspaniałe kreacje aktorskie. W Pasażu Wiecha pokażemy najciekawsze spektakle z przepastnych zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Podczas Weekendu Teatru będzie można zobaczyć pięć przedstawień, w tym „Saksofon”– kameralne przedstawienie Izabelli Cywińskiej według nagrodzonej Nike powieści Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli” z fenomenalną rolą Janusza Gajosa, „Posprzątane” w reżyserii Agnieszki Lipiec Wróblewskiej – adaptację spektaklu dwukrotnej laureatki nagrody Pulitzera – Sarah Ruhl z Agatą Kuleszą i Piotrem Adamczykiem, oraz „Wojna, moja miłość” z Małgorzatą Kożuchowską w roli jednej z najwybitniejszych kobiet szpiegów II wojny światowej.

„Sitodruk w wielkim mieście” czyli sitodruk na żywo – Kwiaciarnia Grafiki – warsztaty.

Kiedy: 27.07 (sobota), godz. 17:00–18:00

Gdzie: Pawilon (Pasaż Wiecha, na wysokości sklepu CCC)

Wstęp: wolny

Sitodruk to jedna z technik grafiki warsztatowej, która pozwala w dość prosty sposób przenieść autorską pracę  na papier czy koszulkę. Podczas sitodruku na żywo samodzielnie lub przy wsparciu fachowców będzie można nadrukować sitem specjalnie przygotowany na tę okazję wzór Typografa Warszawskiego i przekonać się, czym jest etos ręcznych robót sitodrukarskich. Warto zabrać swoją własną koszulkę! Kwiaciarnię Grafiki tworzą ilustratorka Marta Kwiatek oraz grafik i rowerzysta Henryk Kwiatek. Prowadzą też Graphicsflowershop.com sklep z grafikami, plakatami oraz koszulkami. 

(Zachęcamy do przynoszenia własnych tekstyliów w postaci koszulek, toreb itp., wtedy każdy będzie mógł nadrukować sobie grafikę)

Teatr 2Strefa: To nie magia

Kiedy: 27.07 (sobota), godz. 19:00

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu Zodiak Warszawski Pawilon Architektury)

Wstęp: wolny

Iluzjonista po dwudziestu latach występowania z pokazami magii w końcu dostrzega brutalną prawdę. Jego praca sprowadza się do oszukiwania ludzi. No i jeszcze kilku równie niemiłych rzeczy. Aby wyjść ze związanej z tym traumy postanawia urządzić sobie takie małe, osobiste katharsis. Wyjaśnia, dlaczego tak naprawdę magicy nie zdradzają sekretów swoich trików, a następnie kilka z nich zdradza, bo chce przestać być iluzjonistą. Teatr Druga Strefa zaprasza na pełen humoru autorski spektakl Sławomira Kowalskiego, zawodowego iluzjonisty.


NIEDZIELA 28.07

„Jak ta lala” czyli warsztaty tworzenia pacynek

Kiedy: 28.07 (niedziela), godz. 11:00–13:00 

Gdzie: Pawilon (Pasaż Wiecha, na wysokości sklepu CCC)

Wstęp: wolny

Kupowanie nowych zabawek to bułka z masłem! Własnoręczne wykonanie postaci zamieszkujących naszą wyobraźnię też jest dziecinnie proste, a w dodatku niesamowicie ekscytujące!  

W trakcie naszych warsztatów przygotujemy pacynki i kukiełki za pomocą przeróżnych materiałów. Mali uczestnicy tych kreatywnych zajęć zabiorą do domu nie tylko swoje dzieła, lecz również cały stos pomysłów, które będą mogli wykorzystać podczas zabaw w domowym zaciszu. Pokażemy, jak w prosty sposób stworzyć wyjątkową lalkę i ile satysfakcji sprawia praca nad wyczarowaniem własnych zabawek!

19/07/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry