Sobota 23 maja 2020

Przegląd Kulturalny

Mistrzowie kina hiszpańskiego

Kiedy: 14.11.-18.11.

Gdzie: Kino Iluzjon, Narbutta 50A

Wstęp: Bilety w cenie 12-14 zł do nabycie na stronie i w kasie Kino Iluzjon

Po ubiegłorocznym spektakularnym sukcesie przeglądu klasyki hiszpańskiego kina, przygotowujemy kolejną jego odsłonę! Filmy z czterech dekad, od lat 30-tych do 60-tych, przybliżą nam różnorodność hiszpańskiej kinematografii.

Tym razem obok kontrowersyjnego obrazu Luisa Buñuela i ponadczasowych dzieł Luisa García Berlangi oraz Juana Antonio Bardema, w programie znajdą się również mniej znane w Polsce filmy Edgara Neville’a czy Fernando Fernán Gómeza.

Pięć tytułów, które składają się na filmowe dziedzictwo, z którego wyrasta współczesne kino hiszpańskie i nazwiska takie jak PEDRO ALMODÓVAR czy ALEX DE LA IGLESIA.

Wszystkie projekcje zostaną poprzedzone komentarzami zaproszonych gości.


PROGRAM:

Kat (El Verdugo), 
Luis García Berlanga, 1963, 87´
czwartek 14.11 | g. 20:00

Projekcja filmów krótkometrażowych nagrodzonych w konkursie iELE en corto!
piątek 15.11 I g. 18:00

Złoty wiek (La edad de oro)
Luis Buñuel, 1930, 63´
piątek 15.11 | g.19:00

Życie przed nami (La vida por delante)
Fernando Fernán Gómez, 1958, 90’
sobota 16.11 | g.16:00 

Śmierć rowerzysty (La muerte de un ciclista)
Juan Antonio Bardem, 1955, 88´
sobota 16.11 | g. 19:30

Wieża siedmiu garbatych (La torre de los siete jorobados)
Edgar Neville, 1944, 85´
niedziela 17.11 | g.18:00


Wystawa: Warszawa (mniej) oficjalnie, czyli stolica lat 50. i 60. na fotografiach Zbyszka Siemaszki

Kiedy: 14 .11.-1.12, środa-niedziela ggodz. 10-18

Gdzie: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)

Wstęp: Bilety w cenie 4 zł (bilet ulgowy) lub 6 zł (bilet normalny)
W czwartki wstęp wolny

Zapraszamy na sentymentalną podróż po stolicy lat 50. i 60. XX wieku. 48 unikatowych fotografii wykonanych przez Zbyszka Siemaszkę – fotoreportera tygodnika „Stolica” – pokazuje miasto i jego mieszkańców zarówno z propagandowej, jak i tej mniej oficjalnej strony. Warszawa na fotografiach Siemaszki to nie tylko miasto wielkich inwestycji i kolorowych pochodów defilujących ul. Marszałkowską w czasie świąt państwowych. To także miejsce pełne kontrastów, nierówności i niespełnionych marzeń o własnym M3 czy samochodzie marki Warszawa, gdzie ostatnie rudery na Grochowie nic sobie nie robią z obecności wielkich „szaf mieszkalnych” za ich plecami, a krowy pasące się na łąkach dzisiejszego Służewca nie przeczuwają nadchodzącej inwazji białych kołnierzyków. Te i wiele innych obrazów stolicy z przełomu lat 50. i 60. do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.Koncert: Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra

Kiedy: 15 listopada, godz. 20:00

Gdzie:Palladium, ul. Złota 7/9

Wstęp: Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na bilety.1944.pl i eventim.pl 

Wyobraźcie sobie śpiewającego Jarząbka z akompaniamentem muzyki jazzowej z elementami hip-hopu i elektroniki. Podczas piątkowego wieczoru usłyszymy polskie szlagiery filmowe w nowoczesnych aranżacjach. Z okazji stulecia polskiej muzyki filmowej po raz pierwszy na warszawskiej scenie wystąpi Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra. Razem z kompozytorami, solistami, Orkiestrą Reprezentacyjną SGGW i zaproszonymi gośćmi: Magdaleną Kumorek, Maciejem Obarą, Pawbeats oraz Dominiką Czajkowską.

Dariusz Rosiak – spotkanie z autorem

Kiedy: 18 listopada, godz. 18:00

Gdzie: Electrolux Taste Center, ul. Karolkowa 30

Wstęp: Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

W czasach PRL-u ludzie kombinowali, jak przygotować coś z niczego i dostać niezbędne produkty do stworzenia domowego obiadu czy deseru. Z sentymentem powrócimy do nie tak odległych lat 80. i wszechobecnych wówczas barów mlecznych. Królowały tam dania z jaj i mąki – pierogi, naleśniki czy kotlety jajeczne. Słodki krem sułtański, słynny kogel-mogel z dodatkiem kakao i blok czekoladowy to prawdziwe rarytasy z tamtych lat. Podczas warsztatów kulinarnych przygotujemy słodkie dania rodem z PRL-u. Powspominamy swoją młodość i dzieciństwo, wracając do cudów kulinarnych minionej epoki. Zajęcia poprowadzi Eliza Mórawska-Kmita – autorka książek kulinarnych, dziennikarka i fotografka, założycielka jednego z najbardziej znanych blogów kulinarnych w Polsce „White Plate”.Ostatnia Syrenka – hydrozagadkowy ekomusical w reżyserii Michała Walczaka

Kiedy: 18 listopada, godz. 20:00

Gdzie: Niebo, ul. Nowy Świat 21 (w podwórku)

Wstęp: Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na bilety.1944.pl i eventim.pl (start sprzedaży: 28.10.2019, godz. 15.00) 

Po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w stolicy zaczyna brakować wody. Toksyczne opary zmieniają klimat Warszawy na tropikalny, stawiając pod znakiem zapytania nadejście zimy i Bożego Narodzenia. Prowadząca dziennikarskie śledztwo pogodynka odkrywa podobieństwo między przebiegiem awarii a scenariuszem kultowej komedii „Hydrozagadka”. Kiedy na dzikim brzegu wysychającej Wisły zostaje znaleziona żywa syrena pogryziona przez krokodyla, pogodynka jest pewna, że komedia z przeszłości powtarza się jako koszmar. Komu zależy na zatruciu środowiska? Czy uda się powstrzymać szalonego naukowca z Centrum Nauki? Czy znajdzie się superbohater na miarę Asa, który uratuje Warszawę i rozwiąże hydrozagadkę 2019?12/11/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry