Niedziela 26 stycznia 2020

Przegląd Kulturalny

Koncert: Ghostface Killah

Kiedy: 18 listopada, godz. 19:00

Gdzie: Progresja, ul. Fort Wola 22

Wstęp: Bilety w cenie 130 zł

Gostface Killah z legendarnego Wu-Tang Clan wraca do Europy na serię ekskluzywnych koncertów. Niedługo po ostatnim albumie „Ghostface Killah” Tony Starks aka Iron Man trafi do Warszawy, aby przedstawić klejnoty ze swojego złotego katalogu.

Dennis Coles (ur. 9 maja 1970 r.), znany lepiej jako Ghostface Killah, jest amerykańskim raperem, autorem tekstów i aktorem oraz członkiem klanu Wu-Tang. Po tym jak grupa odniosła przełomowy sukces z Enter the Wu-Tang (36 Chambers), członkowie zespołu kontynuowali kariery solowe. Ghostface Killah zadebiutował solowo płytą Ironman w 1996 roku, entuzjastycznie przyjętą przez krytyków muzycznych. W następnych latach kontynuował swój sukces z uznanymi przez krytyków albumami, takimi jak Supreme Clientele (2000) i Fishscale (2006). Jego nazwisko sceniczne pochodzi od jednej z postaci filmu kung fu Mystery of Chessboxing z 1979 roku. Jest założycielem własnej wytwórni Starks Enterprises.

Ghostface Killah jest doceniany przez krytyków za swoje głośne, szybkie flow, a także za emocjonalne strumienie świadomości z kryptycznym slangiem i niespodziewanymi zwrotami akcji. Jest doceniany za swój narracyjny styl i umiejętność opowiadania historii – Magazyn Q nazwał go „rap’s finest storyteller”, About.com umieściło go na honorowej liście 50 najlepszych MCów wszechczasów i nazwało „one of the most imaginative storytellers of our time”, a podobnie uznany został także przez m.in. Pitchfork, NPR, Complex i wiele innych.


Spektakl teatralny: „Osmędeusze”

Kiedy: 19 listopada, godz. 19

Gdzie: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

Wstęp: Bilety w cenie 35 zł

Przedwojenna Warszawa, opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach, tętni tańcem i śpiewem. Świat złodziejaszków, ulicznych handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W jarmarczny, esencjonalny klimat warszawskich ulic, niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego… Pięciu aktorów wciela się w osiemnaście postaci. Każda z nich opowiada swoją wersję tragicznej miłości Teosi i żonglera Sylwestra. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, są nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.

Koncert: Al Bano&Romina Power

Kiedy: 22 listopada, godz. 19:00

Gdzie: COS Torwar, ul. Łazienkowska 6a

Wstęp: Bilety w cenie od 169 zł

Al Bano i Romina Power powrócili i triumfują zarówno w Europie, Ameryce jak i Azji. Dwa koncerty jakie dali w Polsce w 2018 r. , w Warszawie oraz w Gdańsku wyprzedały się błyskawicznie. Romantycy wyczuli odradzające się uczucie między tymi dwoma wspaniałymi artystami, których wcześniejsza rodzinna tragedia niestety podzieliła i zdecydowała o bolesnym rozstaniu. 

Obecnie znów razem! Wrócili wspólnie do swoich muzycznych pasji. Wciąż śpiewają wspaniale, wzbudzając ogromny zachwyt publiczności oraz serca starych jak i nowych widzów. Koncerty duetu Al Bano i Romina Power, które odbędą się w 2019 r. będą jedynymi występami tej włosko-amerykańskiej pary w Polsce. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra, gwarantując wspaniały wieczór – pełen gorących wspomnień ale także nowych wzruszających akcentów muzycznych.

Specjalnie dla polskich widzów zabrzmią takie przeboje jak: „Felicita„, „Sempre sempre„, „Liberta, „Ci Sara”, „Tu soltanto tu”, Sharzan„, „Nostalgia Canaglia” oraz wiele innych.

Dancing: Łubu Dubu

Kiedy: 22 listopada, godz. 21:00

Gdzie: CBF Nowy Świat, ul. Nowy Świat 6/12

Wstęp: Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na eventim.pl i bilety.1944.pl 

Tej nocy w przebraniu będzie można zanurzyć się w świat inspirowany twórczością Stanisława Barei. Na parkiecie spotkają się wszyscy, których znamy i kochamy: Stanisław Paluch i Stanisław Anioł, lekarz Kołek i dźwigowy Kotek, docent Furman, Balcerek oraz Żona Dyrektora. Pod batutą Jakuba Lubowicza zagra na miarę swoich możliwości Orkiestra Dancingowa „Zmiennicy”, jako gwiazda wieczoru zabłyśnie Małgorzata Ostrowska („Szklana pogoda”, „Meluzyna”), a całość poprowadzi Kuba Kozak.

Gra miejska: Hydro-Zagadka

Kiedy: 24 listopada, godz. 12:00-14:00

Gdzie: Filtry Warszawskie, ul. Koszykowa 81

Wstęp: Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl, Liczba miejsc ograniczona

Choć w listopadzie zamiast żaru z nieba od dawna leje się deszcz, to zagadka: „Gdzie jest woda?” nadal pozostaje nierozwiązana. Spróbuj ją odgadnąć razem z nami i Szymonem Majewskim! Weź udział w wyjątkowej wycieczce po Filtrach Warszawskich i dowiedz się, gdzie ukryta jest cała woda dla Warszawy.18/11/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry