Poniedziałek 22 lipca 2019

Przegląd Kulturalny

Sonatine op. 30 na harfę solo – Warszawskie Spotkania Muzyczne
Kiedy: 13 maja 2019 (poniedziałek) g. 19:00
Gdzie: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Jacka Kaczmarskiego 59
Bilety: wstęp wolny
Wydarzenie jest częścią: 33. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Zuzanna Elster – harfa
Leszek Lorent – perkusja
Andrzej Brzoska – amplifikacja

Marcel Tournier
Sonatine op. 30 na harfę solo (1924)

Allegrement
Calme et expressif
Fièvreusement

Marta Ptaszyńska
Jeu-Parti na harfę i wibrafon (1970)

Marcin Jachim
Pióro Maat na harfę i perkusję (2019)

Krzysztof Kicior
Mamihlapinatapai na harfę i perkusję (2019)

Marcin Błażewicz
As na perkusję i harfę amplifikowaną (1992)

źródło: organizator

Koncert Sorry Boys | Empik Junior

Kiedy: 14 maja 2019 (wtorek) g. 18:00
Gdzie: Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

„Miłość”(Mystic Production) to pierwszy w pełni polskojęzyczny i najbardziej piosenkowy album Sorry Boys. Znalazło się na nim 11 utworów wypełnionych nośnymi melodiami i dojrzałymi tekstami Beli Komoszyńskiej. „Miłość” pokazuje oblicza najważniejszego uczucia świata z prywatnej i uniwersalnej perspektywy. Portretuje kobiecość uchwyconą w procesie życiowej zmiany i robi to z przytupem. Zapraszamy na koncert inaugurujący premiuje albumu.

źródło: organizator

„Nowy Jork. Prohibicja” w Teatrze Roma
Kiedy: 14 maja 2019 (wtorek) g. 19:30
Gdzie: Teatr Muzyczny Roma, ul. Nowogrodzka 49 (Nova Scena)

Muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja.

To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.

Nowy Jork. Prohibicja” przygotował ten sam zespół realizatorów (produkcja Katarzyna Zielińska, scenariusz i reżyseria Łukasz Czuj, kierownictwo muzyczne Marcin Partyka, teksty songów Michał Chludziński, choreografia Paulina Andrzejewska), który przygotował bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle muzyczne „Berlin, czwarta rano” oraz „Sofia de Magico”.

Spektakl dla widzów od lat 16.

źródło: Teatr Roma

Andrzej Ziemiański | Empik Junior

Kiedy: 17 maja 2019 (piątek) g. 18:00
Gdzie: Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

Virion po raz kolejny staje twarzą w twarz z przeznaczeniem. Przeznaczenie, w osobie Horecha, nie poderżnęło mu jednak gardła, a jedynie zażądało wódki. Stary Szermierz Natchniony zobaczył w młodym uciekinierze coś, co wyrwało go z pijackiego marazmu. To samo zobaczył w przebudzonej Niki. Zapraszamy na premierę książki Virion 3. Adept” (Wydawnictwo Fabryka Słów).

źródło: organizator

 

Orcheston – w Hali Torwar
Kiedy: 17 maja 2019 (piątek) g. 19:00 – 23:00
Gdzie: Torwar Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Łazienkowska 6a
Cena: 129 zł – 285 zł

Kilka dni temu odbyła się premiera projektu Orcheston, na którą czekały tysiące osób. Nie wszyscy jednak zdążyli kupić bilety ponieważ koncert został wyprzedany. Wydarzenie było jednym z najbardziej wyczekiwanych koncertów końcówki 2018 roku. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania zarówno publiczności, muzyków, jak i organizatorów. Sala wyprzedana co do jednego miejsca wypełniła się po brzegi fanami nie tylko muzyki elektronicznej, ale również zwolennikami brzmień symfonicznych. Repertuar przygotowany na ten wieczór do końca pozostawał niespodzianką dla uczestników koncertu. Niezwykłe aranżacje największych światowych hitów tak różnorodnych artystów, jak: Avicii, Depeche Mode, Donna Summer, Daft Punk, Armin Van Buuren, Vangelis, Fatboy Slim czy Chemical Brothers wywoływały gęsią skórkę nawet u największych sceptyków. Tak będzie również w Warszawie! Gromee – pomysłodawca projektu – ma w zanadrzu jeszcze więcej aranżacji i jeszcze więcej niezapomnianych hitów. Repertuar kolejnej edycji Orchestonu pozostanie więc ponownie niespodzianką.

źródło: organizator

Noc Muzeów w Zachęcie i MPZ

Kiedy: 18 maja 2019 (sobota), 19:00 – 1:00
Gdzie: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3
Cena: wstęp wolny
Wystawy odbywające się w godz. 19:00 – 1:00
Lalki: teatr, film, polityka
Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim — lalka teatralna — budzi fascynacje. Ale spotkanie z nią, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wywołuje w nas również niepokój i uświadamia, że ludzka wyższość nad światem materialnym nie jest niczym pewnym…

Polska” na eksport
Miliony egzemplarzy, dziesiątki tysięcy rozkładówek, jedenaście języków, niemal dwustu autorów fotografii — to imponujący obraz fotograficznego miesięcznika „Polska” w liczbach. Magazyn przeznaczony był przede wszystkim dla zagranicznego odbiorcy. Jego celem było pokazywanie Polski jako kraju atrakcyjnego, nowoczesnego — potencjalnego partnera ekonomicznego, źródła inspiracji w dziedzinie kultury i sztuki.

Spojrzenia 2019 — Nagroda Deutsche Bank
Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs kierowany do młodych artystów. Organizowany nieprzerwanie od 2003 roku — co dwa lata — pokazuje najciekawsze zjawiska na scenie sztuki. Jego inicjatorami są: Zachęta oraz Deutsche Bank Polska. Założeniem konkursu jest uhonorowanie wyróżniających się postaw na młodej polskiej scenie artystycznej. Tegoroczni nominowani: Tomasz Kowalski, Gizela Mickiewicz, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, grupa Kem

OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM O GODZINACH: 19, 20, 21, 22, 23

zbiórka w holu głównym
oprowadzanie z cyklu 
Zachęta miga! po wystawie Polska” na eksport w polskim języku migowym PJM: 19.30
oprowadzanie w jęz. angielskim
 21:30 (guided tour in English at 9:30 pm)

KSIĘGARNIA ARTYSTYCZNA czynna do godz.1:00 rano

MIEJSCE PROJEKTÓW ZACHĘTY

WYSTAWA, GODZ.19 – 1

TEMPLE OF LOVE: lot w otchłań
Wystawa indywidualna Gaëlle Choisne — francuskiej artystki urodzonej w 1985 roku. W swojej sztuce odwołuje się do haitańsko-francuskich  korzeni. Kolonizacja, historia niewolnictwa, rola kobiety w społeczeństwie, postać czarownicy, motyw ciała i władzy — to wątki stale obecne w jej twórczości. Artystka tworzy rzeźbiarskie instalacje z dźwiękiem oraz filmy. Wystawa zorganizowana we współpracy z Instytutem Francuskim.

KONCERT BYE BYE BUTTERFLY, GODZ. 20

W ramach Nocy Muzeów zapraszamy na inaugurację Letniego Tarasu z instalacją Marcina Chomickiego Cząstki elementarne. Na otwarciu, o godzinie 20 zagra duet Bye Bye Butterfly.

Bye Bye Butterfly to duet tworzony przez Olę Bilińską i Daniela Pigońskiego — dwie osobowości muzyczne połączone zamiłowaniem do pięknych melodii, analogowych brzmień i eksperymentów z klasyczną formą piosenki.

źródło: organizator

Noc Muzeów

Kiedy: 18 maja 2019 (sobota)

Gdzie: Warszawa

Cena: wstęp wolny

Tegoroczna 16. Noc Muzeów w Warszawie zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią, i jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często na co dzień zamknięte korytarze.

Główną rolą miasta jest wspieranie wszystkich działań promocyjnych Nocy Muzeum, w tym opracowanie i druk informatora, organizacja bezpłatnego transportu, przygotowanie i obsługa punktu informacyjnego.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej to właśnie do muzeów ustawiają się największe kolejki. Popularyzacja zbiorów sztuki to zadanie ambitne i ważne. Noc Muzeów ma w sobie lekkość – przez wzgląd na swoją specyfikę odbywa się w pewnej szczególnej i niepowtarzalnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do nocnych wędrówek i ciekawych odkryć. Tej nocy sztuka należy do nas!

Pełny opis i rozkład wydarzeń dostępny na stronie www.um.warszawa.pl

źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Alvaro Soler -– w Hali Torwar
Kiedy: 18 maja 2019 (sobota), g. 19:00 – 23:00
Gdzie:Torwar Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Łazienkowska 6a
Cena: 120 zł – 150 zł
Alvaro Soler ponownie w Polsce! Uwielbiany w naszym kraju wokalista wystąpi w warszawskiej hali COS Torwar.

Alvaro Soler to 24-letni kataloński wokalista i gitarzysta. Urodził się w Barcelonie, dorastał w Tokio, a obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. W Polsce znany jest przede wszystkim z radiowych przebojów „Sofia” czy „El Mismo Sol”. W Polsce Alvaro Soler znany jest przede wszystkim z radiowych przebojów „Sofia” czy „El Mismo Sol”, a także za sprawą hitu tego lata – singla „La Cintura”, który promuje jego nadchodzący album. „Mar De Colores” trafi do sprzedaży 7 września.

źródło: organizator

13/05/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry