Środa 16 października 2019

Przegląd Kulturalny

Spektakl: Obraz z wodorostami – w DK Kadr

Kiedy: 27 maja 2019 (poniedziałek) godz. 18:00 – 19:00

Gdzie: Dom Kultury „Kadr”, Rzymowskiego 32

Cena: wstęp wolny

Obrazy, fragmenty, wizje, oblicza, unaocznienia…Wspólna kamienica, w której wyobrażenie spotyka się ze swoim wyobrażeniem…Gra w skojarzenia? Słowa jak wodorosty pływające swobodnie w akwarium? Tajemnicze wąsy a’la Salvadore Dali, zdjęcie bez aparatu, pojemna szuflada antyczna…
Podwójność, gra słowem, absurd sytuacyjny to wszystko w klimacie i jako inspiracja duchem poetyki Mistrza Mrożka. Żenesepa: Dobrze pani radzę proszę zapomnieć o romantykach! Przeszli ewolucję w …ślimaki powolne i ciapy błotne….Hryzantema: Pani ma dziwne te swoje skojarzenia… ja już wolę “marzenie ściętej głowy” od tych błotnistych szkarad… to przynajmniej ma jakiś dreszczyk emocji… a :jeszcze „ścięta z miłości”.. to nawet bardzo romantycznie!…. Żegnam!

Żenesapa: złe poradniki pani czyta….
Uwaga wszyscy pozycja : super – mana!
I sopranem: sing sing nazywają mnie!
pozycja super mana! sing sing nazywają mnie!
A teraz zamykamy oczy i wypuszczamy powietrze jak wiatr fuuuuuuuuuuuu,i uroczyście…..:

Veni spiritus movens
Veni spiritus movens

Spektakl „Obraz z wodorostami” jest podsumowaniem warsztatów teatralnych dla seniorów realizowanych w ramach Studio Tadam działającego w Domu Kultury Kadr.

W roku 2019 zamierzeniem projektu była praca nad trudniejszymi tekstami jak również samą stylistyką wypowiedzi idącą w kierunku teatru absurdu. Dominuje przekonanie, iż jeśli spektakle z osobami powyżej 60 roku życia to scenariusze powinny być „lekkie” a ich styl kabaretowy.

źródło: organizator

„Apartament prezydencki” – w Teatrze Komedia

Kiedy: 28 maja 2019 (wtorek) g. 19:00

Gdzie: Teatr Komedia, ul. Słowackiego 19a

Cena: 75 zł – 115 zł

W Hollywood moralność człowieka znaczy mniej od jego tweetów. Anonim

Czerwony dywan, błyski fleszy, szerokie uśmiechy, wywiady, podziękowania, ucałowania, wielbiciele, adoratorzy, fani, splendor, podziw i sława…Hollywood w najbardziej obiegowym wydaniu – fabryka snów, fabryka Gwiazd, fabryka nierzeczywistych światów, nierzeczywistych bohaterów i bardzo rzeczywistych pieniędzy…Apartament prezydencki w słynnym hollywoodzkim hotelu Chateau Marmont. Wieczór wręczenia Złotych Globów. Patrick Zane, jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, symbol męskości i gwiazda filmów akcji, wyrusza na uroczystość wręczenia Złotych Globów. To ma być “jego” wieczór. Jednak w jego apartamencie dzieją się rzeczy, które znacząco rozmijają się ze scenicznym employ aktora i niekoniecznie powinny ujrzeć światło dzienne. Dobrze wie o tym jego agent, który za wszelką cenę stara się skutecznie posprzątać cały “bałagan”, który pozostawiła po sobie w hotelu Gwiazda. Otóż słowa “skutecznie” i “za wszelka cenę” w Hollywood nabierają specjalnego znaczenia. Dość powiedzieć, że nieżywa naga męska prostytutka na podłodze apartamentu oraz duże ilości znajomo wyglądającego białego proszku na stoliku, to tylko jedne z wielu niekoniecznie pożądanych elementów skandalicznej układanki rujnującej świetlisty image filmowego gwiazdora. “Apartament prezydencki” to połączenie “Pulp fiction” Quentina Tarantino z serialem HBO “Ray Donovan”. To, mówiąc kolokwialnie, najbardziej „pojechana po bandzie” komedia, która w przewrotny i błyskotliwy sposób burzy wszystkie cukierkowe wyobrażenie o fabryce snów. To bezlitosna i inteligentna satyra na przemysł filmowy, w którym nie istnieje świętość, której nie można by zszargać i hipokryzja, której granic nie można by przekroczyć. Zawsze bowiem znajdą się ludzie, którzy za odpowiednio sowitą gratyfikację ukryją wszelkie niewygodne fakty i błyszczącym brokatem PR-u zatuszują nawet największą rysę na wizerunku uwielbianej przez świat Gwiazdy.

“Apartament prezydencki” – czarna komedia, która śmiechem zdemoluje wszelkie Twe kolorowe złudzenia na temat show-businessu.

Reżyseria – Tomasz Dutkiewicz

źródło: organizator

Wojtek Miłoszewski | Empik Junior

Kiedy: 29 maja (środa), godz. 18:00

Gdzie: Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

Wstęp: wolny

Kontra. Inwazja. Tom 3” ( Wydawnictwo W.A.B ) to kontynuacja bestsellerowych powieści „Inwazja” i „Farba”. Władimir Putin, który obwołał się carem i postanawia reaktywować Imperium Rosyjskie, posuwa się za daleko. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence nie zamierza czekać, aż totalitarne plany rosyjskiego władcy pochłoną pozostałą część Europy Zachodniej. Rozpoczyna się uderzenie amerykańskich wojsk, które ma na celu zniszczenie imperialnej armii. Kontra. Rozmowę poprowadzi Kinga Burzyńska.

Margaret | Empik Junior

Kiedy: 30 maja (czwartek), godz. 18:00

Gdzie: Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

Wstęp: wolny

AlbumGaja Hornby”(Artistars/Powerhouse) to polskojęzyczny debiut fonograficzny Margaret i tym samym pierwsza odsłona jej muzycznego alter ego. Muzyka „Gaja Hornby” zabierze Ciebie na ulice miast całego świata. Ta wybuchowa mieszanka to najświeższe trendy w muzyce, zaskakujące frazy i do bólu szczere teksty, które zapraszają Ciebie do intymnych zakamarków jej duszy. Urban pop jakiego w Polsce jeszcze nie było. Zapraszamy na spotkanie, którego elementem będzie krótki koncert.

Kino w Trampkach – Festiwal dla Dzieci i Młodzieży

Kiedy: 30 maja (czwartek) – 9 czerwca 2019

Gdzie: Warszawa – różne lokalizacje (Kinoteka, Kino Luna)

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach to święto kina dla młodych widzów. Pokazujemy wielki wybór najnowszych, wyszukiwanych na całym świecie filmów – zabawnych, poruszających, mądrych, stworzonych z szacunkiem dla inteligencji i wrażliwości młodego człowieka.

Festiwal powstał dzięki szalonej energii i pomysłowości pełnych entuzjazmu kinomaniaków. Myśl o jego utworzeniu zrodziła się z wyraźnego odczucia, że bardzo brakuje w Warszawie skierowanego do dzieci i młodzieży, zorganizowanego z rozmachem filmowego przedsięwzięcia.
Takiego, które pokazałoby, że film może być wspaniałą przygodą. Przystępnym opowiadaniem o świecie, który otacza młodych ludzi. Impulsem rozbudzającym wyobraźnię. Rozmową.
Kino w Trampkach ruszyło w 2013 roku. Festiwal spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Od powstania projekt dynamicznie się rozwija, z każdą kolejną edycją proponując swoim odbiorcom moc filmowych wrażeń.
Co roku tuż przed wakacjami zapraszamy do wspólnych filmowych odkryć.

Wielką rolę w tworzeniu swojego festiwalu odgrywają dzieci. To one zasiadają w jury i oceniają filmy w plebiscycie publiczności. Młodzieżowa Grupa Programowa decyduje o repertuarze filmów w sekcjach konkursowych. Przyznawaną zwycięzcom statuetkę – „Kino-Wędrowiec” – zaprojektował w 2015 roku w ramach konkursu 11-letni wówczas Marcin Marciniak.

Festiwal jest często jedyną okazją, by zobaczyć pewne tytuły. Daje swoim widzom możliwość podpatrzenia, jak żyją ich rówieśnicy, jak sobie radzą, co przeżywają… To szansa poznania innych kultur, ciekawych miejsc, bogactwa ludzkich postaw.

Organizatorów inspirują słowa Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć”. Właściwa dzieciom intensywność odbierania filmowych wrażeń, a także w ogóle uważność patrzenia na świat – zasługują na naszą szczególną uwagę.
Proponujemy zatem filmy odpowiadające potrzebom oraz różnorodności emocji i doświadczeń młodych ludzi na kolejnych etapach dorastania.

Kino w Trampkach to nie tylko pokazy, ale też liczne wydarzenia towarzyszące. Festiwal zaprasza widzów do wzięcia udziału w warsztatach, spotkaniach i wystawach, licznych zabawach i konkursach. Stwarza wiele okazji do rozmów z ciekawymi ludźmi oraz do poznania tajników filmowej magii.
Zależy nam na tym, by Kino w Trampkach było miejscem spotkań: wymiany doświadczeń i opinii, dyskusji skłaniających do lepszego rozumienia rzeczywistości i samego siebie.

Festiwal to także wydarzenie dla profesjonalistów – zwiększa zainteresowanie rynkiem filmów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce oraz wiedzę o nim.

Kino w Trampkach włączyło Warszawę do grona filmowych stolic kina dziecięcego i młodzieżowego.

Dlaczego „w trampkach”?
Dlatego, że:
– trampki kojarzą nam się z wędrówką, z przygodą;
– w doświadczaniu filmów niezwykle znaczącym elementem jest wspólne oglądanie. Trzeba (wy)chodzić do kina, a filmy oglądać z innymi;
– każdy film to podróż;
– gdy patrzymy na trampki młodych ludzi, przypominamy sobie Sailora Ripleya z Dzikości serca, który mówi „Ta kurtka ze skóry węża jest wyrazem mojej indywidualności i wiary w wolność jednostki”…

źródło: organizator

27/05/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry