Środa 16 października 2019

Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum – Weekend Architektury 27–30 czerwca

CZWARTEK 27.06

Już w najbliższy czwartek rusza wyjątkowe wydarzenie w samym sercu miasta. Zapraszamy na Weekend Architektury w ramach cyklu wydarzeń Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum.

Typologia warszawskiej architektury – wykład Radosława Gajdy o obiektach handlowych z cyklu „Typologia warszawskiej architektury”

Kiedy: 27.06 (czwartek), godz. 18:00

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu ZODIAK)

Wstęp: wolny

W miastach polskich, wzorem prowincjonalnych miast amerykańskich zakupy przenoszą się z ulic do wielkich centrów handlowych położonych często na przedmieściach. Jakie konsekwencje ma to dla struktury miast? Jak wyglądała organizacja handlu w Warszawie w ujęciu historycznym? W jakich budynkach robiliśmy i robimy zakupy?

Typografy Warszawskie – otwarcie wystawy Henryka Kwiatka (Kwiaciarnia Grafiki)

Kiedy: 27.06 (czwartek), godz. 18:30

Gdzie: Pasaż Wiecha

Wstęp: wolny

„Typografy Warszawskie to seria typograficznych przedstawień ikon warszawskiej architektury: Pałacu Kultury, Rotundy czy pawilonu stacji Warszawa Powiśle, ale też najlepszych współczesnych realizacji architektonicznych, przygotowana przez jednego z najbardziej zasłużonych warszawskich twórców wyrastających ze środowiska streetartowego, dzisiaj koncentrującego swoje twórcze siły wokół własnej pracowni sitodruku.

Set didżejski – Dj Kill Collins

Kiedy: 27.06 (czwartek), godz. 19:00–21:00

Gdzie: Pasaż Wiecha

Wstęp: wolny

Na scenie wystąpi Dj Kill Collins. 

Sito w wielkim mieście czyli sitodruk na żywo – Kwiaciarnia Grafiki

Kiedy: 27.06 (czwartek), godz. 19:00 

Gdzie: Pasaż Wiecha

Wstęp: wolny

Towarzyszące wystawie „Typografy warszawskie” spotkanie z mobilnym warsztatem Kwiaciarni Grafiki. Sitodruk to jedna z technik grafiki warsztatowej, która pozwala w dość prosty sposób przenieść autorską pracę  na papier czy koszulkę. Podczas sitodruku na żywo samodzielnie lub przy wsparciu fachowców będzie można nadrukować sitem specjalnie przygotowany na tę okazję wzór Typografa Warszawskiego i przekonać się, czym jest etos ręcznych robót sitodrukarskich. Warto zabrać swoją własną koszulkę! Kwiaciarnię Grafiki tworzą ilustratorka Marta Kwiatek oraz grafik i rowerzysta Henryk Kwiatek. Prowadzą też Graphicsflowershop.com sklep z grafikami, plakatami oraz koszulkami. 

Warsztaty nie wymagają zapisów

Zachęcamy do przyniesienia własnych tekstyliów na których będzie można nadrukować grafikę. 

PIĄTEK 28.06

O placach i innych przestrzeniach publicznych – dyskusja towarzysząca otwarciu wystawy „Place. Instrukcja użycia”

Kiedy: 28.06 (piątek), godz. 18:00–19:00

Gdzie: Scena (Pasaż Wiecha, na wysokości pawilonu Zodiak)

Wstęp: wolny

W dyskusją wezmą udział: Marlena Happach, Architekt Miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Bogna Świątkowska, prezes zarządu Fundacji Bęc Zmiana i Aleksandra Litorowicz, prezes Fundacji Puszka.

Place. Instrukcja użycia – wernisaż


Kiedy: 28.06 (piątek), godz. 19:00

Gdzie: Plac przed ZODIAKiem Warszawskim Pawilonem Architektury

Wstęp: wolny

Wystawa poświęcona placom Warszawy, podsumowująca trzyletni projekt badawczy realizowany przez Fundację Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana. Artyści i artystki, zaproszeni do współpracy: Alicja Bielawska, Marcin Chomicki, Oskar Dawicki, Agnieszka Dąbek, Zofia Kofta, Kobas Laksa, Diana Lelonek, Honorata Martin, Post Noviki oraz Grupa Supermarket, Marta Ziółek.

Sito w wielkim mieście czyli sitodruk na żywo – Kwiaciarnia Grafiki

Kiedy: 28.06 (piątek), godz. 19:00–21:00

Gdzie: Plac przed ZODIAKiem Warszawskim Pawilonem Architektury 

Wstęp: wolny

Otwarty warsztat towarzyszący otwarciu wystawy, podczas którego każdy będzie miął możliwość własnoręcznego zrobienia nadruku z grafiką pawilonu Zodiak na torbie.

Warsztaty nie wymagają zapisów

Zachęcamy do przyniesienia własnych tekstyliów na których będzie można nadrukować grafikę. 

Koncert KGDNkSzR

Kiedy: 28.06 (piątek), godz. 20:00

Gdzie: Pasaż Wiecha 

Wstęp: wolny

KGDNkSzR [kygydyny- kyszyry] to okolicznościowy sześcioosobowy ensemble złożony z muzyków i grających architektów prezentujący reinterpretacje klasyków polskiej muzyki rozrywkowej od Bajmu po Zdzisławę Sośnicką. Akronimem, złożonym z pierwszych liter nazwisk członków zespołu, okazało się być KGDNKSzR. Koncerty charakteryzują się bogatym instrumentarium i stałą nieobecnością siódmego członka zespołu.

SOBOTA 29.06

Ściana Wschodnia – spacer architektonicznych z Darkiem Bartoszewiczem

Kiedy: 29.06 (sobota), godz. 12:00

Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Wiecha

Wstęp: wolny

Skąd się wzięła nazwa Ściana Wschodnia, która wyglądała na przełomie lat 60. i 70. jak w krajach Zachodniej Europy? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Jak wyglądała kiedyś i co się z nią działo na przestrzeni ostatnich lat? Spacer zaczniemy od hotelu Novotel Warszawa Centrum w rytmach szwedzkiej grupy pop ABBA. Wychyniemy z przejścia podziemnego, by sprawdzić, co zostało z tzw. wężyka generalskiego na pewnym kultowym budynku, przy którym wielu gości i mieszkańców wciąż się umawia. Przejdziemy się aleją gwiazd filmu. Rzucimy okiem na Dom pod Sedesami. Zrelaksujemy się przy dawnym kinie Relax. A potem powiemy: Sezamie, otwórz się! I wejdziemy do budynku, który zastąpił dom towarowy o tej nazwie. W czasie spaceru będzie niespodzianka, zobaczymy panoramę miasta z nowego miejsca. 

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. 

Set didżejski – Dj Kill Collins


Kiedy: 29.06 (sobota), godz. 12:00

Gdzie: Pasaż Wiecha 

Wstęp: wolny

Na scenie wystąpi Dj Kill Collins

NIEDZIELA 30.06

Ściana Zachodnia – spacer architektoniczny z Wojciechem Kacperskim

Kiedy: 30.06 (niedziela), godz. 12:00

Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Wiecha

Wstęp: wolny

Jak architekci wyobrażali sobie przyszłość w latach 70ych? Gdzie jest ściana Zachodnia Warszawy i jak miała wyglądać? Co z niej ostatecznie się udało zrealizować? Zapraszamy na spacer po unikalnym terenie, który został zrealizowany tylko częściowo – projektowany przez zespół projektowy pod kierownictwem Jerzego Skrzypczaka. Zobaczymy wizje przyszłości, które kreowane były w przeszłości. Przejdziemy się pomiędzy wieżowcami, spróbujemy przefrunąć nad Alejami Jerozolimskimi (jak planowali projektanci), a także zastanowimy się nad tym, czy współczesna Ściana Zachodnia jest dziś wystarczająco Zachodnia. Spacer poprowadzi warszawski urzędnik, varsavianista i miłośnik Ściany Zachodniej – Wojciech Kacperski. 

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. 

Mozaika w wielkim mieście – warsztaty dla dzieci inspirowane architekturą pawilonu Zodiak i przestrzenią miasta

Kiedy: 30.06 (niedziela), godz. 12:00–14:00

Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Wstęp: wolny

Swój triumf święciły w latach 60. i na długo pozostały częścią krajobrazu miast. Swoimi wzorami i kolorami rozchmurzały poważne buzie modernistycznych budynków. Mozaiki wtopiły się w Warszawę, stając się ważnymi składnikami miejskich przestrzeni. Mozaika Marii Leszczyńskiej z 1968 r. zdobiła taras kawiarni Zodiak w Pasażu Śródmiejskim i, chociaż już nie istnieje, inspiruje do dziś. Jej elementy, które nie zostały zniszczone, posłużyły do wykonania fragmentu nowej, zodiakowej ściany, której autorka – Magdalena Łapińska-Rozenbaum. W trakcie warsztatów stworzymy własne mozaiki. Wspólnie stworzymy masę, w której zatopimy szklane koraliki, ale także nasze marzenia o pięknych, otaczających nas przestrzeniach!

Fotografia Architektury: Spójrz na plac, spójrz na pasaż! – Warsztat fotografii wielkoformatowej (dla dorosłych) z Jakubem Certowiczem z cyklu „Fotografia Architektury”


Kiedy: 30.06 (niedziela), godz. 15:00–19:00

Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Wiecha 

Wstęp: wolny

Uczestnicy warsztatu dowiedzą się czym dawniej była fotografia wielkoformatowa, zapoznają się na żywo z obsługą i budową aparatu na tak zwanej ławie optycznej. Dowiedzą się także jakie współczesne rozwiązania to zastąpiły i dlaczego niezbędne jest ich wykorzystanie w fotografii architektury. W drugiej części Jakub Certowicz opowie o wyzwaniach stawianych fotografii przestrzeni wspólnych. Nie zabraknie też części warsztatowej. Grupa wspólnie wykona zdjęcia pawilonu Zodiak i Pasażu Wiecha, wykorzystując aparat wielkoformatowy.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. 

Więcej informacji na https://www.facebook.com/events/295094324777363/

27/06/2019
Autor: Magazyn WSJ
Hop do góry